Rondo im. Erwinki Barzychowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu

Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod społeczną inicjatywą zmiany nazwy ronda im. Güntera Grassa na rondo im. Erwinki Barzychowskiej.

Koordynator inicjatywy: Piotr Żyłko, tel. 506 041 856, email: p.f.zylko@gmail.com

Dołącz do nas pobierz druk i zbierz podpisy:

POSTAĆ ERWINKI BARZYCHOWSKIEJ

Erwina Barzychowska (ur. 16 października 1929 w Gdańsku,  zm. 20 października 1939 tamże) – polska uczennica, ofiara niemieckich nazistów, uczestniczka obrony Poczty Polskiej w Gdańsku przed Niemcami, najmłodsza ofiara tego ataku, jak również pierwsza dziecięca ofiara II wojny światowej w Gdańsku.

Była sierotą wychowywaną przez dozorcę Poczty Polskiej Jana Pipkę (1872-1939) i jego żonę Małgorzatę, dozorczynię w tym samym urzędzie. Uczyła się w szkole Macierzy Szkolnej w Domu Polskim przy ulicy Wałowej (wtedy Wallgasse) w Gdańsku (wówczas teren zdominowanego przez niemieckich nazistów Wolnego Miasta Gdańska).

1 września 1939, po napaści Niemiec na Polskę, doszło do oblężenia Poczty Polskiej w Gdańsku. W budynku znajdowało się 58 osób, w tym Erwina z Małgorzatą Pipką w mieszkaniu służbowym. Dozorczyni prawdopodobnie pomagała obrońcom poczty i dokonywała opatrywania rannych, a także inicjowała modlitwę po wpompowaniu przez Niemców benzyny do piwnic i podpaleniu ich. O godzinie 19 zapadła decyzja o kapitulacji urzędu. Erwina została oblana przez Niemców gorącym benzolem lub benzyną i podpalona miotaczem ognia. Po wyprowadzeniu z budynku przez Małgorzatę, płonąc biegła po dziedzińcu poczty, ale ostatecznie przeżyła masakrę. Umierała nieleczona przez niemieckich lekarzy w Szpitalu Miejskim w Gdańsku przez następne siedem tygodni (miała oparzenia II i III stopnia).

Jej grób znajduje się na cmentarzu na Zaspie w Gdańsku, kwatera II, grób 36.

Żaden niemiecki organ ścigania nie zbadał po zakończeniu wojny sprawy jej morderstwa.

O naszej inicjatywie zmiany nazwy ronda im. Güntera Grassa na rondo im. Erwinki Barzychowskiej przeczytasz m.in.

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/region/trojmiasto/2023/10/04/rondo-erwinki-barzychowskiej-zamiast-guntera-grassa-tego-chca-gdanscy-politycy-prawa-i-sprawiedliwosci/

https://wybrzeze24.pl/aktualnosci/przedstawiciele-pis-honorujmy-polskich-bohaterow-a-nie-niemieckich-zbrodniarzy

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Chca-zmienic-nazwe-ronda-Guntera-Grassa-ale-to-niemozliwe-n182584.html